MCSJK-6NC1-16.00-25-B 16 MHz 25 ppm SMD CMOS / TTL 5 V Crystal Oscillator
Application
Used in Wireless communication, FC-HBA, PC, LCDM, Server, SONET, Telecommunications, etc.
Features:
- High precision characteristic covering up to wide frequency range
- Supply voltage: 5V and 3.3V supply model available
- 3-state function
- Automatic mounting and reflow soldering
- High stability, low jitter, low power consumption
- Package size: 7mm ×5mm × 1.3mm
Specifications:
- Output Type : TTL/CMOS (6NC1), CMOS (6NC2)
- Output Load : 15pF
- Oscillation Mode : Fundamental / 3rd Overtone
- Supply Voltage : 3.3V, 5V
- Frequency Range : 1 ~ 78MHz
- Frequency Stability : ±25ppm
- Operating Temperature Range : -20°C to +70°C
- Storage Temperature Range : -55°C to +125°C
- Voltage Vol (Max.) / Voh (Min.) : 0.1VDD / 0.9VDD
- Rise(Tr) / Fall(Tf) Time : 8ns Max.
- Supply Current : 20mA Max.
- Symmetry : 40 ~ 55%, 40 ~ 60%
- Start-up Time : 5ms Max.
- Phase Jitter (12kHz ~ 20MHz) : 1ps Max.
- Aging (at 25°C) : ±3ppm/Year Max.
- Size: 7mm x 5mm.
Note: For more technical details go through the datasheet in the attachments section
Package Includes:
1 x MCSJK-6NC1-16.00-25-B 16 MHz 25 ppm SMD CMOS / TTL 5 V Crystal Oscillator